A kutyáknál a következő fertőző betegségek ellen kell védekezni!
Parvovírusos bélgyulladás:
Elsősorban fiatal, kölyökkutyákra jelent nagy veszélyt. Tünetei: hányás, véres hasmenés, gyors kiszáradás-ezek következtében beálló sokk, mely a halálukat is okozhatja. A Parvovírus jellenzője a fokozott ellenállóképesség, a környezetben sokáig túlél károsodás nélkül. Például a cipőnk talpán is jól terjed. Az előzőleg Parvovírussal fertőzött helyeken nagyon alaposan fertőtleníteni kell mielőtt új kutyát vinnénk oda. A vírus macskákat, embereket nem betegít meg.
Szopornyica:
Ősidők óta az egyik legismertebb és legelterjedtebb, a kutyaféléket sújtó járványos betegség. A kutya bármikor megkaphatja, be leginkább élete első hónapjaiban. Az egészséges kutya fertőzött tárgyak szagolgatása, nyalogatása közben fertőződik meg. Lappangási időszak: pár hét. Tünetek:étvágytalanság, magas láz, szem és az orr váladékozása, köhögés, hasmenés. Igegi természetű megnyílvánulás. Ha a betegség kifejlődik a kutya a legtöbb esetben menthetetlen, de ha mégis meggyógyul komoly szövődmények maradnak vissza. Sem embert, sem macsát nem fertőz a szopornyica.
Fertőző májgyulladás:
A kutyák adeonvírusok által okozott betegsége. Súlyos májkárosodással, hányással, hasmenéssel, sárgasággal, felső égúti tünetekkel jár. Kezelése kétséges és hosszadalmas. Emberre, macskára veszélytelen.
Leptospirosis:
Bakteriális eredetű. A fertőzés közvetlenül a beteg állattal való találkozáskoris bekövetkezhet, de elég hozzá a beteg állat vizeletével való érintkezés. A bakériumok elsősorban a májat és a vesét teszik tönkre. Tünete: láz, általános rosszullét, hányás, hasmenés, erős hasi érzékenység, véres vizelet, sárgaság. Ezt ember is elkaphatja!
Kennel köhögés:
Több vírus alakítja ki a betegségre jellemző felső légúti tüneteket, amelyek álltalában tenyészeteket sújtanak. Ez ellen is van oltóanyag.
Coronavírusos bélgyulladás:
Jelentőségét az adja, hogy a Parvovírusos bélgyulladással egy időben történt fertőzés súlyosbítja a tüneteket.
Lyme kor:
Egy jellegzetes alakú baktérium. A kórokozót a fertőzött kullancsok hordozzák és azok csípésével jut be a szervezetbe, ahol a véráram segítségével szétszóródik. Az emberek érdekében is fontos a kutyák kullancs elleni védelme, mert a bundájában az állat könnyen hazaviheti sétáról. Tünetei:leggyakrabban a kutya étvágytalansága tűnik fel a gazdinak, illetve az hogy fájdalmai vannak-ezmiatt óvatos a járásuk , sánta. Gyakran magas a lázuk. Ha nem kerül a kutya orvoshoz tünetei hírtlen el is múlhatnak, de hetekkel-hónapokkal később újra visszatérhetnek.
A pontos diagnózishoz elengedhetetlen a kutya vérmintájának laboratóriumi vizsgálata.
A baktérium antibiotikumok alkalmazásával elpusztítható, azonban több hetes kúra szükséges a teljes gyógyuláshoz.
Megelőzés:- Lyme kor elleni vakcinával való beoltás, főleg ha gyakran kirándulunk kullancsokkal erősem fertőzött területeken. Február-március tájékán kell beadatni a kullancsszezon előtt.
-de nagyon beváltak a kutya bőrére csepegtethető oldatok is ( ez általában csak egy hónapig hat)
Aujeszky-féle betegség:
Állveszettség néven is ismert betegség, sertések fertőző betegsége, au ember nem fogékony a megbetegedésre. A sertések húsa a vírust akkor is tartalmazhatja, ha azok látszólag egészségesek voltak. Kutyák, macskák és más húsevő állatok szinte kizárólag az ilyen vírust tartalmazó hús fogyasztása révén szoktak megbetegedni.
A betegséget, kutyákon és macskákon sajnos nem lehet gyógyítani, megelőzni viszont lehet! A sertéshúst vagy belsőséget kizárólag FŐZVE vagy SÜTVE adjuk a kutyának. ( én mindenféle húst megfőzök nekik) A sertés és a vaddisznóhúst NEM szabad nyersen etetni!!!
A fertőzött kutyák kezdetben ingerültek, izgatottak, esetleg görcsök is jelentkezhetnek, majd bénulások alakulhatnak ki és a veszettségre utaló korkép állhat be, végül a betegek a megbetegedéstől számított 48 órán belül elpusztulnak. A megbetegedés megelőzésére vakcinát nem gyártanak.
Tetanusz:
A teanuszt baktérium okozza, a megbetegedés, a mozgató idegsejtek fokozott ingerlékenysége miatt izomgörcsökben nyílvánul meg. Sebfertőzéseken, sérüléseken jut be a szervezetbe a baktérium.
A tetanuszos kutya jellegzetes korképet mutat. Az eső görcsök a fül mozgatóizmain jelentkeznek. a fülek nem állnak szabályosan, hanem a fülkagyló emelőizmainak görcse miatt egymáshoz közelebb, befelé hajlanak, és emiatt a fejtetőn a hosszanti bőrráncok láthatóak. A fülkagylót meghúzva egyenes állásba lehet hozni őket, de amint elengedjük visszaugornak mint a gumi.
A beteg kutyák nehezen nyelnek, előrehaladottabb esetekben képtelenek enni és inni. A korképhez még merev járás tartozik. A betegség sikeresen gyógyítható ha időben orvoshoz kerülnek.
A betegségek megelőzéséhez elegendő ha a szúrt és a harapott sebeket megfelelően ellátjuk.
Nem hasznos az sem ha a kutya nyalogatja a sebeit, káros jelenség. A nyál baktériumban nagyon gazdag, és nyalás során elfertőződhetnek a sebek. Különösen fontos a műtéti sebek megóvása. A szapora, tartós nyalás, a seb állandó bolygatása miatt késlelteti a hámosodást és így a gyógyulást.